Boisz się otworzyć rachunek za gaz? Nic dziwnego. Ze wszystkich stron docierają do nas informacje o podwyżkach cen paliw, w tym również gazu. Według najnowszych ustaleń, w tym roku nasze rachunki za wykorzystanie tego surowca wzrosną o około 6%. Jak sprawić, by te zmiany nie były bolesne dla naszych kieszeni? Oto kilka sposobów.

Przykręć kurek w kuchni

Dobrze jest zacząć oszczędzać od kuchni, czyli miejsca, które najbardziej kojarzy się z gazem. Według szacunków, nawet w domach, w których korzysta się z niego tylko do gotowania czy pieczenia, roczne zużycie gazu wynosi około 3330 kWh. Aby zmniejszyć tę liczbę, warto pamiętać o kilku drobnych kwestiach.

Po pierwsze zawsze dobieraj palnik do wielkości garnka. Aby optymalnie korzystać z energii trzeba dopilnować, by naczynie było ogrzewane tylko od spodu – jeśli płomienie będą rozchodzić się po bokach zwyczajnie będziemy ją marnować. Nie zapominajmy też o przykrywkach – dzięki nim posiłek przygotujesz o wiele szybciej, a przy okazji zaoszczędzisz nawet 30% energii! Zwróć też uwagę na inne nawyki – gotuj tylko tyle wody, ile akurat potrzebujesz, a także pamiętaj o gwizdku – dzięki niemu nie przegapisz momentu, kiedy woda będzie już wrząca.

Dbaj o czystość

Sprzątając zwykle troszczymy się jedynie o wnętrze garnków, tymczasem warto zadbać o stan garnków również od spodu. Przypalone pozostałości na naczyniach potrafią skutecznie zakłócić przenoszenie ciepła i wydłużyć czas gotowania. Podobnie jest w przypadku czajnika – zebrany wewnątrz osad utrudnia nagrzewanie się wody, dlatego pamiętajmy o jego regularnym odkamienianiu. Nie zapominajmy też o czyszczeniu palników – wydobywający się nich żółty płomień to znak, że potrzebują udrożnienia.

Trzymaj piec na oku

W Twoim domu woda ogrzewana jest za pomocą pieca gazowego? Zwróć uwagę na stan bojlera – starsze modele nieposiadające termostatu potrafią pracować bez przerwy i przy okazji marnować sporo energii. Zainwestuj w energooszczędny sprzęt, na którym będziesz móc precyzyjnie ustawiać temperaturę. Bądź co bądź, aby skorzystać z gorącej wody z kranu i tak musisz zmieszać ją z chłodną. Zamiast tego wystarczy ustawić temperaturę na niższą. Konieczna jest również regularna konserwacja – zaniedbane urządzenie zużyje nawet 40% więcej gazu!

Oszczędzanie na ogrzewaniu

W gospodarstwach domowych, w którym gaz wykorzystuje się do ogrzewania, roczne zużycie może wynieść od 13320 do nawet 88800 kWh! Mamy więc na czym zaoszczędzić. Po pierwsze – nie przegrzewaj mieszkania! Optymalna temperatura powinna wynosić około 20 stopni w ciągu dnia i ok. 17 stopni nocą. Jeśli wydaje Ci się, że kilka stopni nie robi różnicy, to wiedz, że podniesienie temperatury o 1 stopień, zwiększa zużycie o 6%! Zamiast tego, lepiej zadbać o odpowiednią cyrkulację. W tym celu odsłoń grzejniki i zamontuj ekrany odbijające ciepło. Staraj się również nie zakręcać ich całkowicie nawet jeśli wychodzisz z domu – wychłodzone mieszkanie długo się nagrzewa i pochłania mnóstwo energii.

A może zmiana sprzedawcy gazu?

Wszystkie te rady mogą ograniczyć samo zużycie gazu, jednak jego cena jest drugą bardzo ważną kwestią. Warto wiedzieć, że zależy ona od naszego rocznego zużycia gazu i przyporządkowania do jednej z siedmiu grup – W-1.1., W-1.2., W-2.1., W-2.2., W-3.6., W-3.9., W-4.

Jeśli korzystamy z gazu tylko do gotowania (roczne zużycie ok. 3000 kWh), znajdziemy się w najtańszej grupie W-1.1., jeśli ogrzewamy do tego jeszcze wodę w domu (roczne zużycie ok. 12000 kWh) możemy znaleźć się w grupie W-2.1. Ogrzewanie domu pociąga ze sobą największe zużycie (ok. 60 000 kWh) i np. grupę W-3.6.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zmiana sprzedawcy gazu mogłaby znacząco zmniejszyć ich rachunki. Od 2007 roku istnieje bowiem dowolność w wyborze sprzedawcy, bez względu na region. Niestety część z nas, zniechęcona historiami o oszustwach, woli przepłacać zamiast zapoznać się z warunkami nowej oferty i zacząć oszczędzać.

Co warto podkreślić, ceny taryfowe różnią się nie tylko między sprzedawcami, ale również między ofertami tego samego sprzedawcy. Dlatego warto skorzystać np. z porównywarki ceny gazu i na podstawie naszego przeciętnego rocznego zużycia znaleźć dla siebie odpowiednią ofertę.

Zróbmy drobne porównanie na przykładzie największego sprzedawcy – PGNiG. Załóżmy, że zużywamy rocznie około 13 000 kWh gazu. Nasz roczny koszt w taryfie podstawowej wyniesie ok. 1600 zł. Jednak jeśli skorzystamy z oferty Prąd i Gaz od PGNiG zapłacimy już o 100 zł mniej! Jeśli porównamy oferty innych sprzedawców, możemy nawet podwoić kwotę oszczędności. Warto się nad tym zastanowić, szczególnie, że zmiana sprzedawcy nic nas nie kosztuje, a większość formalności zostanie załatwiona za nas.

Nie przepłacaj!

Aby skutecznie obniżyć rachunek za gaz najlepiej połączyć zmianę sprzedawcy ze zmianą nawyków. Dzięki temu nawet drobne zmiany zużycia gazu będą przynosiły większe oszczędności. Jeśli wykorzystamy o 10% gazu mniej w ciągu roku i zmienimy sprzedawcę możemy zatrzymać w portfelu nawet kilkaset złoty. W obliczu rosnących cen gazu to może być szansa na utrzymanie rachunków na przystępnym poziomie. Zanim jednak zdecydujemy się na zmianę, dobrze zapoznajmy się z nową ofertą, aby podjąć świadomą decyzję.

Jeśli chcecie obniżyć rachunki za gaz, to przygotowaliśmy dla Was również artykuł: Tani prąd dla domu – jak obniżyć rachunki?