Już od początku roku docierają do nas elektryzujące informacje o podwyżkach cen energii. Wielu mylnie zakłada, że tani prąd to przeszłość, a większy rachunek jest nieunikniony. Zapominamy jednak, że wystarczy kilka drobnych zmian w codziennym życiu, a wzrosty stawek mogą być nieodczuwalne. Jak to zrobić?

Tani prąd od innego sprzedawcy

Po pierwsze weź pod uwagę zmianę sprzedawcy prądu. Od przyjęcia ustawy umożliwiającej swobodny wybór minęło już ponad 10 lat, a wielu ludzi wciąż nie zdaje sobie sprawy z tej możliwości. Pozostają wierni urzędowemu sprzedawcy danego rejonu, choć tani prąd często nie jest jego domeną.

Dla tych, którzy wciąż nie są przekonani zróbmy małe przeliczenie – skorzystamy tutaj z pomocy porównywarki cen prądu: https://enerad.pl/porownywarka-kalkulator/. Odbiorca detaliczny mieszkający w Toruniu, przy miesięcznym zużyciu 250 kWh i taryfie G11, zapłaci rachunek w wysokości 164,78 zł. Po zmianie sprzedawcy na Fortum w Taryfie Minimalnej (G12) rozliczenie za tę samą ilość energii wyniesie 140,56 zł. Daje to oszczędność rzędu 24,22 zł miesięcznie i aż 290,64 zł w ciągu roku!

A może zmiana taryfy?

W tym miejscu dobrze również wspomnieć o taryfie energetycznej. Zastanów się, czy ta, z której korzystasz, rzeczywiście najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Taryfa G11 to inaczej taryfa jednostrefowa, gdzie stawki za zużycie energii są takie same przez cały dzień. Drugą opcją jest G12, określana również jako dwustrefowa. W tym przypadku, obowiązuje niższa cena w godzinach nocnych i wyższa w godzinach przedpołudniowych  i popołudniowych. Jeśli przez większość dnia jesteś poza domem, warto rozważyć wybór taryfy G12.

Zacznij oszczędzać prąd

To dość oczywiste rozwiązanie, na które rzadko zwracamy uwagę. Często pozostawiasz włączone światło w pustym pokoju, bo wydaje się, że takie drobnostki mają znikomy wpływ na zużycie prądu? Błąd! Jeśli podsumujemy konsumpcję energii wszystkich włączonych bez potrzeby urządzeń, wynik może być zaskakujący. Dlatego gaś światło za każdym razem, gdy wychodzisz z pomieszczenia. Ogranicz ilość włączonych urządzeń elektrycznych tylko do tych niezbędnych. Zadbaj, aby ułożenie żywności w lodówce umożliwiało swobodny przepływ powietrza i nie otwieraj jej bezcelowo. Pamiętaj również o trybie standby np. w ekspresie – ta ułatwiająca życie funkcja może okazać się całkowicie zbędna, gdy w grę wchodzi tani prąd.

Energooszczędne urządzenia a tani prąd

Wybierając sprzęty AGD i RTV zwracamy uwagę na wiele czynników takich jak funkcjonalność czy wygląd. Nie można jednak zapominać o istotnej właściwości jaką jest energooszczędność. Producenci zobowiązani są umieszczać na produktach informacje o tzw. klasie energetycznej, która mówi, ile energii pochłania urządzenie w ciągu roku. Klasy energetyczne posegregowane są alfabetycznie od A do G, gdzie A oznacza największą oszczędność. Zwykle produkty o wyższej klasie energetycznej są droższe, warto jednak w tym przypadku wydać więcej. Różnica może zwrócić się w ciągu kilku lat, szczególnie teraz, gdy o tani prąd coraz trudniej.

Niższe rachunki – to możliwe

Najszybszym sposobem na obniżenie rachunków jest zmiana sprzedawcy energii. Jest to o wiele łatwiejsze niż się wydaje – korzystając z porównywarek online można znaleźć najatrakcyjniejszą ofertę, a całą resztą zajmie się już wybrana firma. Zawsze jednak przed podpisaniem umowy, przeczytajmy dokładnie jej warunki, aby upewnić się, że rzeczywiście są lepsze od obecnych. Pamiętajmy też, że oszczędność zaczyna się od nas. Wyłączajmy niepotrzebne urządzenia i w miarę możliwości starajmy się zainwestować w energooszczędne produkty. Dzięki temu prościej będzie o tani prąd dla domu.