Odkładanie pieniędzy dla wielu oznacza wysiłek i odmawianie sobie nawet najmniejszych przyjemności. Wcale nie musi jednak tak być! W tym artykule postaramy się pokazać jak bezboleśnie oszczędzać pieniądze.

Nikogo raczej nie trzeba przekonywać, że oszczędność jest dobrym nawykiem. Dbanie o tzw. poduszkę finansową może sprawić, że gdy nadejdzie osławiona czarna godzina, nasza sytuacja nie będzie wcale taka ciemna. Zamiast np. zaciągać drogi kredyt, będziemy mogli spokojnie sięgnąć do naszych zapasów i nie będziemy pogarszać naszej sytuacji odsetkami.

Oszczędzanie pieniędzy – nasze rady

Zacznijmy od tego, że każdy czas jest dobry na oszczędzanie pieniędzy i nie warto przesuwać decyzji na przyszły poniedziałek czy następny miesiąc. Jeżeli jednak rzeczywiście dany moment nie jest najlepszy, postarajmy się zacząć od początku najbliższego miesiąca. Wtedy zwykle mamy największy budżet i wysupłanie konkretnej sumy nie będzie stanowiło tak wielkiego wyzwania.

Po pierwsze: pamiętaj, że nawet najniżej oprocentowane konto będzie lepsze niż trzymanie pieniędzy „w skarpecie”. Dlatego otwórz oddzielny rachunek oszczędnościowy i zleć stałe wpłaty niewielkiej sumy – potraktuj to, jak jeden z rachunków, który po prostu trzeba opłacić. Dzięki temu łatwiej będzie wyrobić w sobie nawyk. Przy okazji pochwal się swoim osiągnięciem wśród znajomych. Publiczna deklaracja sprawi, że trudniej będzie wymigać się od zobowiązania.

Jeśli często płacisz kartą za zakupy, możesz skorzystać z oszczędzania na końcówkach transakcji. Polega to na automatycznym zaokrąglaniu kwot zakupów do np. pełnych złotych i wpłacaniu tych końcówek na oddzielne konto. Jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którym wyjątkowo trudno jest zacząć. Nawet nie odczujesz, że odkładasz, a kiedy po pewnym czasie zajrzysz na rachunek oszczędnościowy będziesz mile zaskoczony.

Przemyśl też zakupy przez Internet. W sieci będziesz mógł spokojnie przeszukać oferty, porównać je i wybrać najkorzystniejszą. Zwykle również ceny online są niższe niż w sklepach stacjonarnych, co sprzyja oszczędzaniu pieniędzy.

Gotówka w służbie oszczędności

Nie wiesz jak oszczędzać pieniądze, a nie przepadasz za plastikowym pieniądzem? Płać banknotami! Z gotówką dużo trudniej jest się rozstać, ponieważ lepiej dostrzegamy jej fizyczny brak w portfelu, szczególnie, gdy mówimy o nominałach stu lub dwustuzłotowych. Warto zatem raz wypłacić większą sumę i starać się zmieścić w budżecie – zobaczysz, że przed każdym wydatkiem zastanowisz się dwa razy. Przy okazji możesz również wrzucać do skarbonki pozostały po zakupach bilon. Drobne wydaje się szybciej i łatwiej, a dzięki tej metodzie unikniesz nieprzemyślanych zakupów za „grosze”, które podsumowane mogą dać konkretne kwoty.

Dobrą praktyką jest też zbieranie paragonów. Oprócz możliwości skorzystania np. z prawa do zareklamowania towaru, będziesz mieć lepszą kontrolę nad wydatkami. Podsumowanie wszystkich transakcji pod koniec miesiąca nie tylko ułatwi oszacowanie przyszłego budżetu, ale również wskaże te z nich, które wcale nie były niezbędne.

Rozsądne oszczędzanie pieniędzy

Jest wiele pomysłów na to, jak oszczędzać pieniądze – my przedstawiliśmy absolutne podstawy. Warto jednak pamiętać, że we wszystkim należy zachować umiar. Nie przelewajmy na konto oszczędnościowe zbyt wielkich kwot, bo może się okazać, że pomimo wysiłków zabraknie nam do końca miesiąca. Jedynym rozwiązaniem będzie wtedy naruszenie rezerwy finansowej, a to może nas zniechęcić. Nie ograniczajmy też drastycznie codziennego budżetu – pozwólmy sobie na drobną przyjemność np. raz w miesiącu. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego uczucia ograniczenia i oszczędzanie pieniędzy będzie łatwiejsze.