Para stara się o dziecko, jednak mija miesiąc, trzy, pół roku, rok… a tu nadal nic! Leczenie niepłodności jest długim i kosztownym procesem – jeśli jednak uda nam się zajść w ciążę, to ten efekt jest wart wszystkich skarbów.

Koszty przed rozpoczęciem leczenia

Musimy mieć także świadomość, że zanim przystąpimy do leczenia musimy wykonać kilka badań. Cennik usług in vitro otwierają zazwyczaj badania poziomu hormonów AMH, Inhibina B, SHBG, E2, FSH, LH, Anty-TPO, DHEA-SO4, MTCx2 i TST, które wykonują kobiety, a łączny koszt pakietu wynosi w Klinice INVICTA 689 zł. Mężczyźni muszą zaś dostarczyć wyniki badań nasienia, za które zapłacimy około 120 zł. Na bazie wyników tych badań lekarze ocenią szanse na powodzenie leczenia, mogą także zlecić kolejne badania.

Kolejne koszty związane są z badaniami laboratoryjnymi na etapie przygotowań do in vitro. Zgodnie z najważniejszą zasadą w medycynie – nie szkodzić – należy sprawdzić, czy stymulacja hormonalna nie zaszkodzi pacjentce. W tym celu wykonywany jest szereg badań (wirusologiczne, posiew bakteriologiczno-mykologiczny, wymaz z dróg rodnych, cytologia, badania piersi). Ile kosztuje taki „pakiet startowy”? W zależności od kliniki – od 700 do 1200 zł.

Koszty zapłodnienia pozaustrojowego

Za program In Vitro Standard, który zawiera wizyty, pobranie komórek i transfer zarodków zapłacimy 6 500 zł. Natomiast jeśli para zdecyduje się na program In Vitro All Inclusive (zawierający wizyty, pobranie komórek, ICSI, hodowlę do blastocysty, IMSI, FAMSI, znieczulenie ogólne, transfer zarodków, mrożenie zarodków, nadzór nad implantacją, badania laboratoryjne), to wtedy musi być gotowa na wydatek rzędu 11 300 zł. Nie są to jedyne, dostępne opcje, szczegółowy cennik znajduje się na stronie Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/cennik-uslug/.

Zawsze trzeba brać pod uwagę również to, że pierwsza próba często kończy się niepowodzeniem i całą procedurę trzeba powtarzać, co generuje dodatkowe koszty. Do tego każdy przypadek jest indywidualny i ciężko jest na pierwszej wizycie ustalić to, jaki będzie ostateczny rachunek za leczenie.

Tańsze in vitro z programem miejskim?

Niestety rządowy program refundacji in vitro zakończył się w 2016 roku i na obecną chwilę nie ma szans na jego kontynuację. Jednak na szczęście, nie oznacza to, że rodziny marzące o dziecku nie mogą liczyć na jakiekolwiek dofinansowania. Pomysłem refundacji in vitro zainteresowały się bowiem władze lokalne. Część polskich miast wprowadziła swoje własne, samorządowe programy dofinansowania in vitro dla par. Przynajmniej na pokrycie części kosztów zapłodnienia pozaustrojowego mogą liczyć mieszkańcy: Gdańska, Warszawy, Łodzi, Częstochowy i Poznania (gdzie w dwóch pierwszych miejscowościach wynosi ono nawet 5 tys. zł). Również refinansowanie in vitro planuje w najbliższym czasie wprowadzić wiele kolejnych miast, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, że problem niepłodności dotyczy coraz większej liczby par, które nie mogą liczyć na pomoc państwa.

Na koszt in vitro ma wpływ wiele czynników, począwszy od wyboru kliniki leczenia niepłodności, pracujących tam specjalistów, miejscowości, możliwości jego refundacji, a kończąc na indywidualnym przypadku każdej pary. Dlatego też, aby omówić wszystkie koszty związane z zapłodnieniem pozaustrojowym najlepiej jest osobiście udać się na konsultacje do wybranej przez siebie placówki.