Prowadzenie własnej działalności to dość duży wydatek. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców nie tylko szuka sposobów na zwiększenie przychodów, ale także próbuje zmniejszyć wydatki. Można to zrobić na wiele sposobów, np. rezygnując z wynajmowania biura i wprowadzając pracę zdalną, wprowadzając e-faktury lub starając się ograniczyć koszty związane z hostingiem.

Strona www – niskie koszty?

Niektórzy przedsiębiorcy zlecając stworzenie strony internetowej myślą, że największym (i jedynym) wydatkiem jest opłacenie grafików i programistów, którzy będą “stawiać” witrynę. Tymczasem doliczyć należy coroczne koszty związane z hostingiem (od około 100 zł do nawet kilku tysięcy), i certyfikatem ssl. Dodatkowo kosztować będą wszelkie aktualizacje, nowe bannery i infografiki. Ponadto warto zabezpieczyć się również na ewentualne usterki, hakowania lub wirusy. W tym przypadku koszt pracy grafika lub programisty zaczyna się od 100 zł za godzinę.

Często pomijaną kwestią są także… kompetencje. Dobry, sprawdzony grafik i programista jest naprawdę na wagę złota. Dzięki zatrudnieniu prawdziwych profesjonalistów można nie tylko oszczędzić pieniądze, ale także czas i nerwy.

Programista na etacie?

Przy takich kosztach obsługi, zapewne część osób pomyślała choć raz o zatrudnieniu programisty i grafika na etat. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że stroną www zajmie się odpowiedni specjalista, który zna dany biznes od podszewki. Problem jednak w tym, czy takie rozwiązanie jest korzystne finansowo, ponieważ byłby to koszt rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Trzeba sobie także odpowiedzieć na pytanie, czy specjalista na pełen etat faktycznie będzie miał tyle zadań, aby wypełnić cały dzień pracy.

A może zewnętrzna obsługa?

Rozwiązaniem tego problemu może być zatrudnienie zewnętrznej obsługi, czyli całego sztabu fachowców, którzy całościowo zadbają o stronę www. Niedawno na rynku pojawiła się https://wp-opieka.pl/, czyli zespół techniczny wspierany 24 godziny na dobę przez autorski system. Ich oferta zakłada kompleksowość usług, które związane są z administrowaniem stron, portali oraz sklepów internetowych opartych o CMS WordPress. Przede wszystkim WP-Opieka przejmie cały zakres prac. Pozwoli to zaoszczędzić czas, który dotychczas przeznaczony był na samodzielne działania, a dzięki oddelegowaniu zadań, można zaoszczędzić również pieniądze na dodatkowych etatach specjalistów.

Zakres zadań WP-Opieki

Zadania, jakich podejmuje się WP-Opieka jest wiele, warto wspomnieć jednak o bieżącej aktualizacji WordPress, ponieważ jest to podstawą zapewnienia bezpieczeństwa i sprawności wszystkich stron i blogów. Te aktualizacje to problem dotyczący samego silnika CMS, ale także pluginów wspomagających funkcjonalność. Jednocześnie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, należy nadmienić, że otwartość kodu w WordPressie to jednocześnie wada i zaleta z tego względu, że wszyscy użytkownicy mogą bez problemu zajrzeć w kod źródłowy, a także poznać reguły bezpieczeństwa i procesy logowania. Cały zespół WP-Opieki czuwa właśnie nad bezproblemowym działaniem stron na WordPressie – i to 24 godziny na dobę.

Prowadzenie strony internetowej może być kosztowne, ale oddelegowanie części zadań na zewnątrz, może pomóc zaoszczędzić nie tylko czas i nerwy, ale także realne pieniądze. Obsługa WP-Opieka to bowiem wydatek rzędu nawet 99 zł miesięcznie.

fot.: pixabay.com