Sejm przyjął projekt ustawy, której tematem jest kredyt konsumencki. Nowe warunki zostały odgórnie narzucone na kraje członkowskie UE.

Działania mają na celu między innymi ułatwienie porównywania ofert banków, przez klientów szukających najkorzystniejszych warunków. Nowe przepisy obejmują pożyczki konsumpcyjne w kwocie do 75 tys. euro, czyli 255 tys. zł (teraz: do 80 tys. zł) oraz każdy kredyt hipoteczny.

Jaki czas na odstąpienie od umowy?

Czas, który otrzymuje klient na ewentualne odstąpienie od umowy, zostanie wydłużony. Do tej pory mógł tego dokonać w ciągu dziesięciu dni. Okres ten będzie wynosił czternaście dni. Opłata przygotowawcza, będzie odtąd zwracana. Należność ta, jest pobierana przez banki za proces rozpatrywania wniosku oraz przygotowanie i zawarcie umowy kredytowej. Jej wysokość jest ściśle uzależniona od rodzaju i wartości kredytu. Górny limit prowizji za udzielenie kredytu, przestanie obowiązywać. Dotychczas wynosił 5%.

Jakie informacje banki będą musiały przedstawiać?

Od czerwca, banki mają zostać zobowiązane do przekazywania formularza klientowi, wraz z listą informacji o parametrach pożyczki. Nabywca poza wiadomościami dotyczącymi wartości kwoty przyznanego kredytu, pozna również wysokość prowizji, miesięczną ratę, ilość pieniędzy jaką będzie musiał oddać bankowi po podliczeniu wszystkich kosztów, rzeczywistą stopę oprocentowania kredytu oraz ile wyniosą opłaty za dodatkowe ubezpieczenia. Mniej korzystną informacją jest fakt, iż banki i SKOK-i będą miały prawo pobierania opłat za wcześniejszą spłatę kredytu (0,5 lub 1 proc. spłacanej kwoty).

gazeta.pl