Internet szerokopasmowy jest dostępny w Polsce głównie dzięki firmom telekomunikacyjnym i telewizjom kablowym. Pomiędzy nimi toczy się walka o każdego klienta, lecz druga strona znajduje się na nieco gorszej pozycji z racji dostępności do ograniczonej liczby osób. Jednak jak pokazuje firma UPC nie stoi to na przeszkodzie w ciągłym rozwijaniu jakości usług oraz liczby abonentów.

Internet z telefonem

Telekomunikacja Polska posiada największą sieć linii abonenckich, które mogą zapewnić dostęp do Internetu, aczkolwiek wymaga to posiadania również abonamentu telefonicznego. Jeśli nie chcemy skorzystać ze stacjonarnej telefonii TP, a zamierzamy wybrać Internet, musimy liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości 36,6 zł za tzw. utrzymanie linii. W obecnych czasach, kiedy większość z nas posiada telefony komórkowe, telefon domowy uznaje się za zbędność. Popularność Neostrady i innych ofert internetowych wykorzystujących łącza TP, nie będzie jednak maleć jeśli nie zostanie przedstawiona atrakcyjna alternatywa.

Bezprzewodowy internet

Jedną z alternatyw jest bezprzewodowy Internet oferowany głównie przez operatorów sieci komórkowej. Nie wątpliwą zaletą jest brak przywiązania do miejsca i możliwość korzystania z Internetu bez konieczności fizycznego podłączania się do sieci. Z drugiej strony takie rozwiązanie jest nadal drogie, a parametry łącza często odbiegają (szczególnie poza większymi miastami) od standardów, które zapewniają łącza kablowe.

Nagroda dla UPC

Firma UPC Polska zdobyła tytuł najlepszego operatora telewizji kablowej wg plebiscytu SAT KRAK 2009. Wyróżnienie to zostało przyznane min. ze względu na ofertę super szybkiego Internetu od 50 do 120 Mb/s oraz rosnącą listę abonentów. Inwestycje skierowane w jakość łączy, które pozwalają wyprzedzić konkurencyjną TP sześciokrotnie jeżeli chodzi o szybkość łącza. UPC dostarcza Internet w dziesięciu największych polskich miastach oraz wielu mniejszych, w sumie 2 mln osób korzysta z usług tej firmy.

Źródło: upc.pl