Tani kredyt hipoteczny

2018-01-02T13:21:01+00:00

Nawet tani kredyt hipoteczny, zazwyczaj „bije” po kieszeni. Wiadomo, że w większości domów kwota przekraczająca tysiąc złotych, jest znaczącą dla budżetu rodzinnego.

Na co należy zwrócić uwagę, gdy chcemy znaleźć tani kredyt hipoteczny?

Jedną z podstawowych rzeczy na, które należy zwrócić uwagę, to wysokość oprocentowania. Banki posiadają obowiązek podawania wysokości oprocentowania rzeczywistego. Z mojej obserwacji, owa wysokość w chwili obecnej kształtuje się w granicach od 6.67 do 12.58 procenta, przy kredycie zaciąganym na okres 30 lat, w wysokości 300 000 złotych. Jak, więc zdążyłeś już na pewno zauważyć różnica pomiędzy ofertami jest ogromna, zwłaszcza gdy dokładnie przeliczysz, jaka to będzie kwota w efekcie końcowym, jeśli weźmiesz pod uwagę cały okres spłaty kredytu.

Rozbieżność pomiędzy wysokością rat w poszczególnych bankach

Z mojego rankingu wynika, że za najlepszy kredyt, czyli ten, którego rata będzie najniższa zapłacimy około 1230 złotych. Biorący kredyty w banku, który znalazł się na ostatniej pozycji, będą mieli do zapłacenia kwotę, której wysokość jest bliska 2 tysiącom złotych. Myślę, że zanim podejmiemy decyzję, należałoby postąpić w sposób racjonalny i wykonać porównanie kredytów.

Banki nie boją się braku zainteresowania ofertą gwarantującą „tani kredyt hipoteczny”?

Dlaczego różnice są tak duże? Dlaczego banki ryzykują? Pobudek może być wiele. Możliwe, że w placówce, która wymaga wyższych opłat, kredyt hipoteczny jest znacznie łatwiej otrzymać. Jeżeli ktoś zdecyduje się na wzięcie kredytu, zależy mu na tym by miał odpowiednią zdolność kredytową, a sam kredyt, by został mu przyznany. Możliwe również, że banki czekają na klientów, którzy nie do końca orientują się w sytuacji na rynku. Nie każdy ma czas, by przeglądać wszelkie oferty banków, chociaż zawsze może przyjść im z pomocą „kredyt hipoteczny kalkulator”.