Kredyt gotówkowy stosunkowo łatwo zaciągnąć. Nie tak prosto jest jednak wziąć dobry kredyt gotówkowy, w pełni odpowiadający naszym potrzebom. W tym celu powstał ranking kredytów gotówkowych. Postaraliśmy się, żeby uwzględniał najważniejsze parametry tego produktu bankowego.

Tak skonstruowane porównanie kredytów gotówkowych ma za zadanie nie tylko ułatwienie wyboru najlepszej oferty, ale i spore przyspieszenie procesu decyzji kredytowej. W końcu dość często, gdy decydujemy się na kredyt gotówkowy, zależy nam właśnie na czasie.

Co pokazuje ranking kredytów gotówkowych?

Co zatem znajduje się w naszym porównaniu kredytów gotówkowych? Po pierwsze, rzeczywiste oprocentowanie, które jest jednym z najważniejszych wyznaczników atrakcyjności rozważanego przez nas zobowiązania. RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa, odzwierciedla wszystkie koszty kredytowania danego zobowiązania. Obok tego elementu nasz ranking kredytów gotówkowych umożliwia też zestawienie wysokości oprocentowania nominalnego oraz prowizji, ważnej zwłaszcza w kontekście długów krótkoterminowych.

Dobrze wiedzieć, czy określona oferta kredytowa zawiera opłatę przygotowawczą. Dlatego i ją znajdziecie w naszym zestawieniu. Mając do wyboru porównywalne propozycje kredytów gotówkowych, lepiej nie ponosić tego i tak rzadko spotykanego kosztu.

Wreszcie, dla każdej analizowanej propozycji banku pokażemy całkowite koszty kredytowania. Pod uwagę weźmiemy spłatę kredytu w formule rat równych.

Powyższe parametry pozwolą wyłuskać najlepsze oferty kredytu gotówkowego. Dołożyliśmy wszelkich starań, by zestawienie rzetelnie wskazywało najkorzystniejsze rozwiązania dla nagłych, ale też tych planowanych wydatków.

Dlaczego warto skorzystać z rankingu kredytów gotówkowych?

Ktoś zapyta po co korzystać z zestawień kredytowych, skoro można jedynie kierować się RRSO, żeby oszacować opłacalność danego zobowiązania na tle innych? Poza tym, że taki ranking kredytów gotówkowych oszczędza nasz czas są także inne plusy wynikające z jego użytkowania. Sama Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania nie wystarczy bowiem do wyboru optymalnego w naszej sytuacji kredytu gotówkowego.

Całkowite koszty kredytu zależeć będą bowiem od długości okresu kredytowania, kwoty jaką pożyczymy czy ewentualnego dobrania dodatkowych produktów bankowych. Kolejność rankingowa określonych ofert kredytowych może się wtedy różnić od tej, gdybyśmy braliśmy pod uwagę jedynie RRSO. Pamiętajmy, że większy koszt kredytu to mniejsze comiesięczne raty do spłacenia. A powinny one być dostosowane do naszej sytuacji finansowej i zawodowej.

Co jest ważne przy odczytywaniu naszego zestawienia?

Co z tego, że wybierzemy kredyt gotówkowy z najmniejszym RRSO, jeżeli długość spłaty i kwota kredytu spowodują, że ledwo będziemy wiązać przysłowiowy koniec z końcem. Ranking kredytowy pozwoli nam łatwo i przyjemnie przeanalizować wiele sytuacji, bez konieczności żmudnego przeliczania różnych wariantów kredytu. A tych, nawet przy tak nieskomplikowanych produktach, jak kredyty gotówkowe, może być całe mnóstwo.

Zestawiając ze sobą różne kwoty kredytu, okresy kredytowania sprawniej przebrniemy przez oferty, które nas nie interesują. Przy dobrym rankingu kredytów gotówkowych znajdziemy szczegółowe opisy propozycji banków Kiedy przed naszymi oczami ukażą się rozwiązania, których spłata będzie znośna, bez powodowania nadmiernych kosztów znacząco ułatwi nam to podjęcie decyzji. Mając to właśnie na uwadze, tworzyliśmy nasze porównanie kredytów gotówkowych. Mamy nadzieję, że przyczyni się do zaoszczędzenia przez Was sporej ilości pieniędzy, przez co spłata zobowiązania nie przysporzy Wam żadnych nieprzyjemności.

Na co można przeznaczyć kredyt gotówkowy?

Istotną zaletą kredytu gotówkowego jest to, że możemy go wydatkować na dowolny cel. Nie są tu zatem wymagane ani deklaracja, ani rozliczenie się z tego, w jaki sposób spożytkowaliśmy przyznane nam przez bank pieniądze. Niezależnie od tego, czy będzie to inwestycja, wymarzone wakacje, pokrycie kosztów zakupu materiałów potrzebnych do remontu czy też naprawa samochodu.

Osobnym produktem jest kredyt samochodowy. Jego zabezpieczeniem jest oczywiście samochód. Tego typu dług nosi nazwę kredytu sprecyzowanego. Zasadniczo jednak kredytodawcy nie wymagają sprecyzowania przeznaczenia zobowiązania, o które się staramy.

Na podstawie umowy z bankiem zostają nam wtedy przyznane po rozpatrzeniu wniosku i dokonaniu oceny zdolności kredytowej środki pieniężne. Możemy je otrzymać do ręki lub w formie przelewu. Większość kredytów gotówkowych, które ujmuje ranking kredytów gotówkowych, można otrzymać maksymalnie w parę dni. W dobie Internetu, pieniądze możemy otrzymać nawet w kilka godzin po wypełnieniu wniosku online. Warunkiem jest wtedy dobra ocena zdolności kredytowej i przesłanie przelewu weryfikacyjnego. Jeśli dane z przelewu zgadzają się z tymi podanymi we wniosku, otrzymujemy kredyt gotówkowy, o który wnioskowaliśmy.

W przypadku kredytów internetowych przyznawane sumy nie są wysokie, zazwyczaj kilku – lub kilkunastotysięczne. Takie zobowiązania okazują się jednak przydatne w nagłych sytuacjach, w których najczęściej potrzebujemy właśnie takich kwot. Należy wtedy pamiętać o dość wysokich prowizjach. Banki muszą w jakiś sposób zabezpieczyć zwrot udzielonych środków.

Dokumenty, które trzeba przedstawić, starając się o kredyt gotówkowy

Coraz więcej kredytów gotówkowych można otrzymać bez przedstawiania zaświadczeń o uzyskiwanych dochodach. Często wystarczy samo oświadczenie i dowód osobisty, które wydajemy my sami, choć zdarza się, że i ono nie jest bankowi potrzebne. Oczywiście tylko przy niskich kwotach. W przypadku starania się o kredyt drogą internetową wystarczy podać podstawowe dane osobiste z naszego dokumentu tożsamości. Stosunkowo rzadko i raczej przy większych kwotach banki wymagają również zgody współmałżonka na zaciągnięcie kredytu. Bardziej rygorystyczni kredytodawcy oczekują od swoich przyszłych kredytobiorców również umowy w oparciu, o którą są zatrudnieni.

Dla prowadzących działalność gospodarczą będzie to zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości osiąganych dochodów lub kopia księgi podatkowej przychodów i rozchodów.

Pożyczka czy kredyt gotówkowy – czym różnią się między sobą?

Obydwa zobowiązania łączy dowolny cel wydatkowania. Zasadniczymi różnicami jest to, że pożyczkę spłacamy od razu w całości, zaś kredyt gotówkowy cechuje ratalność a także podmiot, który pożycza nam pieniądze. Prawo do udzielania pożyczek ma praktycznie każdy, włącznie z osobami fizycznymi. Kredyt jest domeną banków, podlegających pod prawo bankowe. Z tego powodu, chcąc wziąć kredyt gotówkowy, musimy wykazać się wspomnianą już zdolnością kredytową.

Zdolność kredytowa – czym jest i czemu służy

O co w niej chodzi? W największym skrócie o to, żeby było nas stać na spłatę w umówionym terminie pożyczonego kapitału wraz z odsetkami. Wtedy obydwie strony unikają nerwowych sytuacji. Często generujących niedopowiedzenia, za których sprawą później trudniej uzyskać choćby renegocjację warunków kredytowania, gdy przydarzą nam się problemy w pracy czy nagłe, spore wydatki. Zdolność kredytowa służy określeniu bardzo prostej sytuacji – czy po opłaceniu raty kredytowej będzie nas stać na w miarę dostatnie życie, przez co bank może być pewien odzyskania pożyczonych przez niego środków pieniężnych.

Pożyczka hipoteczna a kredyt gotówkowy

Tutaj też warto wspomnieć o szczególnym rodzaju pożyczki – hipotecznej. Jak sama nazwa wskazuje, jej zabezpieczeniem jest nieruchomość z wpisem hipoteki do księgi wieczystej. Podobnie jak zwykła pożyczkę i kredyt gotówkowy, można ją wydatkować na dowolny cel. Istnieją ograniczenia co do możliwej kwoty pożyczki hipotecznej, Mianowicie, nie może ona przekraczać określonej wartości nieruchomości zabezpieczającej udzielone nam zobowiązanie np. 70%. Biorąc pożyczkę hipoteczną, musimy przedstawić bankowi o wiele więcej dokumentów, niż starając się o kredyt gotówkowy.

Warto znać te zależności, kiedy potrzebujemy gotówki, a nie chcemy jasno określać celu wydatkowania przyznanych pieniędzy.

Jak przebiega proces ubiegania się o kredyt gotówkowy?

Podstawową zasadą przy staraniach o kredyt jest unikanie składania wniosków kredytowych w wielu bankach naraz. To obniża ocenę punktową wiarygodności kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, gromadzącym i udostępniającym informacje na temat zadłużenia oraz historii spłaty dotychczasowych zobowiązań. To bardzo ważne, bo historia kredytowa obok zarobków, formy ich osiągania i wydatków wpływa na naszą ocenę zdolności kredytowej.

Uniknąć takich sytuacji pomaga ranking kredytów gotówkowych. Dane w nim zgromadzone w krótkim czasie pozwolą nam wybrać kilka najlepszych ofert kredytowych. Zaleceniem specjalistów jest udanie się do maksymalnie trzech banków. Im będzie ich mniej, tym lepiej dla naszych ewentualnych przyszłych kredytów. W tym także tego, o który się właśnie staramy. Całkiem prawdopodobne jest to, że przełoży się to na kwotę kredytu, jego długość, a tym samym wysokość miesięcznej raty.

Jakie informacje podajemy we wniosku kredytowym?

Poza drogą internetową, uzyskanie kredytu możliwe jest także za pośrednictwem infolinii. Wtedy, podobnie jak przy kredycie internetowym, musimy potwierdzić własną tożsamość.

W wypełnianym wniosku kredytodawcy proszą najczęściej o podanie danych osobowych i teleadresowych, sumę opłat składających się na wydatki gospodarstwa domowego, liczbę osób, które ma na utrzymaniu wnioskodawca. Podać należy też kwotę pożyczki, o którą się ubiegamy a także okres kredytowania.

Oprócz wysokości osiąganych dochodów, regularności ich osiągania i formy zatrudnienia, banki chcą też poznać, czy mamy inne zobowiązania, takie jak alimenty, inne kredyty, pożyczki, w tym także pozabankowe, oraz, czy udzielaliśmy poręczeń. Pracownicy banku dokonujący oceny zdolności kredytowej nieprzychylnym okiem spojrzą na często powtarzające się korzystanie z limitów kredytów na naszym rachunku osobistym. Wyjątkowo na niekorzyść potencjalnego kredytobiorcy działają pożyczki zaciągane w krótkich odstępach czasu, co świadczy o regularnych trudnościach w zapewnieniu sobie dobrej płynności finansowej.

Tutaj warto wspomnieć, że banki, w których posiadamy już rachunki oszczędnościowo – rozliczeniowe (popularne ROR) najczęściej nie wymagają zaświadczeń o osiąganych dochodach. Same tymi informacjami przecież już dysponują.

Prawa przyszłego kredytobiorcy, czyli co powinniśmy otrzymać przed podpisaniem umowy

Gdy przejdziemy pozytywną weryfikację, pamiętajmy, że zapisy ustawy o kredycie konsumenckim gwarantują nam przedstawienie przez kredytodawcę formularza informującego o głównych cechach kredytu, o który się staramy. Są nimi długość trwania umowy kredytowej, warunki i terminy spłaty rat, całkowita kwota pożyczonych pieniędzy, rodzaj zabezpieczenia kredytu oraz przede wszystkim cała kwota do zapłaty, w którą wliczają się pożyczone środki oraz koszty kredytowania.

O tych właśnie kosztach w dokumencie udzielonym przez bank powinien znaleźć się osobny punkt. Co ma zawierać? Dokładną stopę oprocentowania kredytu i to od czego zależy zmiana jej wysokości. RRSO, czyli rzeczywiste koszty kredytowania, to kolejny obowiązkowy element formularza informacyjnego. Ważna kwestią są też konsekwencje opóźnień w spłacie rat.

Przed podpisaniem właściwej umowy kredytowej możemy bezpłatnie otrzymać projektu umowy kredytowej. Warunki kredytu, jego zaciągnięcia i spłaty w nim przedstawione powinny zawierać te same informacje, co formularz.

Brzmi to wszystko skomplikowanie. Gdy jednak znajdziemy szczegółowe informacje na temat interesujących nas ofert, w czym pomoże porównanie kredytów gotówkowych zawierające podstawowe ich parametry, o wiele łatwiej dokonamy dobrego wyboru. Wtedy też zapewne przekonamy się, że dobry kredyt jest równocześnie prosto skonstruowany.

Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy?

Postawione wyżej pytanie zadają sobie wszyscy kredytodawcy i mimo że w kredycie gotówkowym nie jest nic przesadnie skomplikowanego, to pamięć o kilku kwestiach może okazać się dla nas opłacalna. I to na tyle, że przynieść może nawet kilkusetzłotowe oszczędności.

Dlatego nie warto popełniać dwóch podstawowych błędów. Pierwszym jest skorzystanie z oferty banku, w którym posiadamy konto bez zastanowienia i przejrzenia propozycji innych banków. To, że posiadamy w danej instytucji rachunek osobisty, wcale nie oznacza, że otrzymamy tam propozycję godną stałego klienta. Wiele firm, nie tylko z sektora finansowego, stara się przyciągnąć do siebie nowych klientów. Kredyt gotówkowy jest w tym kontekście szczególnie cennym produktem.

Drugim błędem jest przeglądanie ofert większości wiodących banków. Obszerna wiedza na dany temat jest zawsze cenna. Nie bez znaczenia jednak, zwłaszcza gdy zależy nam na ograniczonych formalnościach, jest czas, w którym znajdziemy ofertę. A powinna ona nie tylko przedstawiać najkorzystniejsze warunki kredytowania, ale i być dostosowana do naszej sytuacji finansowej.

Porównanie kredytów gotówkowych – oszczędność w portfelu i na zegarku

Zestawienie na jednej stronie internetowej wszystkich ofert oszczędza czas, który w innym razie musielibyśmy poświęcić na odnajdywanie i wczytywanie się w propozycje kredytowe. Mając wszystkie w jednym miejscu, czym kierować się przy wyborze?

Na pewno należy zwrócić uwagę na zasygnalizowane już RRSO. To ten czynnik, a nie oprocentowanie nominalne, które tak chętnie przedstawiają kredytodawcy w swoich reklamach, powie nam o atrakcyjności danego kredytu gotówkowego. Parametr ten pozwoli zestawić ze sobą wielkość odsetek i dodatkowych opłat. Gdy porównanie kredytów gotówkowych przeprowadzimy dla różnych wariantów, dowiemy się na spłatę jakiej raty będzie nas faktycznie stać.

Tutaj dochodzimy do tego, że ranking kredytów gotówkowych umożliwi sprawdzenie kilka wariantów zobowiązania, przez co nie jesteśmy skazani na ofertę z niską ratą, lecz w dłuższej perspektywie przynoszącej spore koszty. Te w prosty sposób sprawdzimy, porównując całkowite koszty kredytu. Umiejętne zgranie ze sobą oprocentowania rzeczywistego z kosztami długu przyniesie bezproblemową spłatę i jak największe oszczędności. Spojrzenie na formę oprocentowania, stałą lub zmienną, także może się do tego przyczynić.

Nie bierz więcej, niż potrzebujesz

Forma oprocentowanie pomoże, jeśli wcześniej rozsądnie określimy długość spłaty kredytu i jego wysokość. Warto tutaj stosować się do żelaznej zasady kredytobiorcy – nie pożyczać większej sumy, niż faktycznie potrzebujemy. To wcale nie takie łatwe, bo korzystne warunki zazwyczaj zachęcają do pożyczenia większej ilości pieniędzy, dzięki którym kupimy, co prawda, więcej, ale też więcej oddamy bankowi w nieco późniejszym czasie.

Na co należy uważać?

Kolejną pokusą są produkty dodatkowe. Mogą one obniżyć naszą prowizję, czyli opłatę za udzielenie kredytu lub oprocentowanie, oczywiście nominalne. Co banki mogą nam zaoferować przy kredycie gotówkowym? Oczywiście, ubezpieczenie – od utraty pracy, na życie, od następstw nieszczęśliwych wypadków. Poza zastanowieniem się, czy jest nam ono rzeczywiście potrzebne, konieczne jest tutaj też sprawdzenie wysokości składki ubezpieczeniowej. Chcąc obniżyć oprocentowanie, oszczędność wynikająca z dobrania ubezpieczenia musi przewyższać składkę, najlepiej w skali roku.

Zarówno w przypadku ubezpieczenia, jak i konta osobistego czy karty płatniczej, kredytobiorca powinien sprawdzić w jakim okresie są one ważne, by go niepotrzebnie nie przedłużać, gdy już spłacimy nasz kredyt gotówkowy. To samo tyczy się okresu obowiązywania promocyjnych warunków kredytu. Nie sprawdzając ich dokładnie, narażamy się na kolejne koszty, których można było uniknąć.
Większość banków nie przewiduje opłaty przygotowawczej, jednak właśnie dlatego podwójnie uważajmy, czy aby nie znajdziemy jej w atrakcyjnej ofercie, którą akurat rozważamy.

Szybka pożyczka i wcześniejsza spłata

Nie bez znaczenia w tym wszystkim pozostaje wygoda i szybkość otrzymania gotówki. Gdy potrzebujemy jej natychmiast, ranking kredytów gotówkowych, dzięki opisowi ofert, pozwoli wyłuskać te, dzięki którym pieniądze otrzymamy jeszcze tego samego dnia.
Szybkość kredytodawcy nie może nam przesłonić warunków szybszej spłaty. Mając pewną nadwyżkę oszczędności, warto się na nią zdecydować. Wtedy, kiedy jest ona możliwa, bo nie każda instytucja ją dopuszcza. Taka decyzja przyniesie nam mniejszą całkowitą kwotę do spłaty. Pamiętajmy jednak, by zdecydować się na to w czasie, gdy bank nie pobiera prowizji od wcześniejszej, częściowej lub całkowitej, spłaty kredytu.

Solidne porównanie kredytów gotówkowych powinno zawierać wszystkie powyższe informacje, choć pamiętajmy, że przeglądana tydzień temu oferta może być już nieaktualna. Stały monitoring propozycji kredytowych, pamięć o własnych możliwościach finansowych, kierowanie się RRSO i pytania o wszystkie możliwe opłaty, sprawią, że spłacany przez nas kredyt gotówkowy pomoże w realizacji celów przy jednoczesnym braku problemów z jego spłatą.