Pracownicze Plany Kapitałowe to obok 500+ i Mieszkania Plus flagowy projekt rządu PiS. Zarys programu został przedstawiony w lipcu 2016 roku, natomiast prace nad nim dopiero ruszyły, kiedy Mateusz Morawiecki został premierem. Na oficjalnej prezentacji 15.02.2018 roku został przedstawiony projekt ustawy.

Rząd PIS stawia na socjale

Patrząc na propozycje PIS można dojść do wniosku, że rząd stosuje masowe rozdawnictwo:

  • Mieszkanie Plus – więcej informacji na https://mieszkanieplus.org.pl polegać ma dopłacaniu najbiedniejszym rodzinom do najmu mieszkania,
  • Rodzina 500 Plus natomiast to program wspierający rodziców drugiego i kolejnego dziecka (w specjalnych sytuacjach otrzymać można również na pierwsze), więcej o programie: https://program500plus.org.pl/

Główne założenia Pracowniczych Planów Kapitałowych

Główne założenia Pracowniczych Planów Kapitałowych przedstawione na konferencji nie różnią się zbytnio od tych przedstawionych 1,5 roku temu. Ich głównym celem jest podwyższenie emerytur przyszłych pokoleń. Sam program będzie dobrowolny aczkolwiek pracodawcy, którzy zostaną zobowiązani do prowadzenia PPK, automatycznie będą zapisywali wszystkich. Ustawodawca dopuszcza jednak możliwość rezygnacji w każdej chwili. Minimalna składka, płacona wspólnie przez zatrudnionego i pracodawce ma wynieść 3,5 proc. wynagrodzenia. Jako „zachęty” do odkładania na starość, rząd planuje wprowadzić dopłaty i tak osoby, które pozostaną w programie minimum 3 miesiące mogą liczyć na bonus w wysokości 250 zł. Z kolei Ci, którzy w ciągu roku zgromadzą kwotę odpowiadającą sumie składek podstawowych od sześciokrotności płacy minimalnej otrzymają 240 zł.

Zaoszczędzone pieniądze będą wypłacane po osiągnięciu wieku emerytalnego. Z planów wynika, iż będziemy mieli dwie możliwości: całość otrzymamy po ukończeniu 60. roku życia lub 25 proc jednorazowo a pozostałą kwotę w miesięcznych ratach przez co najmniej 10 lat. Niestety w przypadku jednorazowej wypłaty będziemy musieli zapłacić podatek Belki. Ustawodawca zakłada możliwość wcześniejszej wypłaty w dwóch sytuacjach: przeznaczenie zgromadzonych pieniędzy na na wkład własny do kredytu mieszkaniowego lub w razie choroby (osoby oszczędzającej lub najbliższej rodziny).

Kiedy zaczną funkcjonować PPK?

Zgonie z wypowiedziami na konferencji 15 lutego, nowy system ma zacząć działać od stycznia 2019 roku. Oznacza to, że ustawa powinna zostać uchwalona do 30 czerwca, aby przygotowania mogły ruszyć już w lipcu. Przypominamy, że na początku wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie dotyczyło firm zatrudniających co najmniej 250 osób. Średnie firmy (zatrudniające co najmniej 50 pracowników) dołączą 1 lipca 2019 roku. Z kolei w 2020 roku dołączą pozostali przedsiębiorcy. Co ciekawe ostatni termin dotyczy także sektora publicznego (samorządy, administracja rządowa, sądy, NFZ, ZUS, państwowe uczelnie, instytucje kultury).

PPK sposobem na godną starość?

Pracownicze Plany Kapitałowe są programem wzorowanym na doświadczeniach krajów zachodnich takich jak: Holandia, Wielka Brytania czy Irlandia. Trudno jest w tej chwili o jednoznaczną ocenę, ponieważ dopóki nie zostanie uchwalona ustawa wszystko może ulec zmianie. Na podstawie informacji udzielanych przez rząd, eksperci oceniają program bardzo pozytywnie. Być może jest to rozwiązanie, które poprawi system emerytalny w Polsce. Składka jaką mają płacić pracownicy nie jest zbyt wysoka (2 proc.) dodając do tego składkę (nawet minimalną 1,5 proc.) od pracodawcy możemy liczyć na to, że świadczenie, które otrzymamy po przejściu na emeryturę, pozwoli na godne życie.