Zakładając konto w banku bardzo często w pakiecie otrzymujemy konto oszczędnościowe. Prawdą jest, że oszczędzając małe kwoty nie zostaniemy milionerami w ciągu roku. Powiększanie swojego majątku to długotrwały proces, który najlepiej zacząć jak najszybciej.

Co daje oszczędzanie na koncie oszczędnościowym?

Posiadanie oszczędności daje nam przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Tworząc tzw. „ poduszkę finansową”, nie obawiamy się nagłych wydatków związanych z chorobą, koniecznością dokonania zakupu nowego sprzętu czy nieoczekiwanym wyjazdem. Po drugie, starając się o kredyt gotówkowy czy hipoteczny bank o wiele przychylniej podejdzie do wniosku widząc, że mamy odłożoną, nawet niedużą kwotę, na koncie oszczędnościowym. Stajemy się świadomym konsumentem produktów bankowych. Co więcej, wpływa to na naszą ocenę kredytową, która bezpośrednio przekłada się na warunki kredytu. Możemy otrzymać niższe oprocentowanie, wyższą kwotę lub dodatkowe bonusy. Kolejnym powodem, dla którego należy co miesiąc oszczędzać są przyjemności. Raczej niewiele osób stać na to aby wyjechać na wakacje bez odkładania pieniędzy przez kilka miesięcy. Dlatego warto o tym pomyśleć zdecydowanie wcześniej.

Jak zacząć oszczędzać na koncie oszczędnościowym?

W Polsce panuję przekonanie, że nie stać nas na oszczędzanie. W większości przypadków to jest mit. Zdecydowanie nie jest to prawdą, iż mogą to robić tylko zamożne osoby. Oszczędzanie dobrze jest zacząć od niewielkich kwot, ponieważ nie zniechęcimy się tak szybko.
Banki oferują Klientom tzw. automatyczne oszczędzanie. System bankowy zaokrąglą kwotę transakcji do pełnej kwoty (sami decydujemy czy to będzie 1 zł czy 10 zł) i automatycznie przeleje ją na konto oszczędnościowe. Innym rozwiązaniem jest ustalenie określonej kwoty jaką bank ma przelewać przy każdej operacji ( np. 2 zł). Ostatnią możliwością jest oszczędzanie wyznaczonego procentu od transakcji. Rewelacyjne rozwiązanie dla osób, które chcą systematycznie odkładać pieniądze.

Owszem, możemy ustalić, że będziemy odkładać np. każdą monetę o nominale 1 zł do skarbonki. Pamiętajmy jednak, że pieniądze na koncie oszczędnościowym są oprocentowane i w odróżnieniu od lokat nie mam minimalnej kwoty jaką musimy wpłacić. Oznacza to, że nawet złotówka zaczyna przynosić nam zyski. Co ciekawe oprocentowanie takich kont często zbliżone jest do lokat, a nawet wyższe. W szerokiej ofercie banków znajdziemy także konta oszczędnościowe, na których odsetki kapitalizowane są codziennie. Oszczędności rosną zdecydowanie szybciej, ponieważ odsetki są liczone każdego dnia od wyższej kwoty.

Jeżeli nie chcemy korzystać z automatycznego oszczędzania od wykonanych transakcji należy ustalić określoną kwotę, którą będziemy przelewać po otrzymaniu wynagrodzenia na konto. Potraktujmy to tak samo priorytetowo jak rachunek za czynsz czy opłaty eksploatacyjne. Pamiętajmy, że to jest inwestycja w samego siebie.

To, na co musimy zwrócić uwagę, to opłaty związane z kontem oszczędnościowym. Zazwyczaj jedyny koszt jaki poniesiemy, to wypłacanie pieniędzy częściej niż raz w miesiącu. Wybierz opłacalny rachunek razem z rankingiem kont oszczędnościowych na extralokaty.pl.

Czy odkładanie niewielkich kwot ma sens?

Zdecydowanie tak. Po pierwsze jest to pierwszy krok do zgromadzenia większej kwoty. Zaczynając oszczędzać bardziej świadomie podchodzimy do wydatków i kontrolujemy stan konta co pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego zadłużania się. Po drugie zabezpieczamy się nie tylko na wypadek nieoczekiwanych wypadków.

Możemy w ten sposób odłożyć pieniądze na raty kredytów w przypadku utraty pracy. Nieważne czy odłożymy kilka czy kilka set złotych miesięcznie. Regularność przyniesie nam szybkie zyski i poczucie kontroli nad własnymi finansami.