Zmiana operatora telefonii komórkowej lub dostawcy internetu nikogo już dzisiaj nie dziwi. Co roku prawie milion osób podejmuje decyzję dotyczącą skorzystania z usług konkurencyjnej firmy. Okazuje się, jednak, że nie w każdym przypadku jesteśmy skorzy do zmian.

Jak pokazują statystyki w 2015 roku dostawcę prądu zmieniło zaledwie trzysta osiemnaście tysięcy gospodarstw domowych, do końca 2016 roku liczba ta wzrosła – w zależności od wybranej taryfy – o 5,4 lub 8,4%. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak niewiele rodzin decyduje się na zmianę sprzedawcy prądu oraz czy takie posunięcie może okazać się dla nas opłacalne.

Obawa przed oszustwem – zmiana sprzedawcy prądu

Pierwszym czynnikiem, który decyduje o tym, że korzystamy z usług tego samego dostawcy energii elektrycznej od wielu lat, jest lęk przed oszustwem. 90% prądu w naszym kraju dostarczana jest przez energetycznych gigantów, takich jak Enea, Energia Obrót, czy Turon, więc trudno jest nam zaufać przedstawicielowi handlowemu, który puka do naszych drzwi niczym akwizytor. Często nie możemy nawet zweryfikować, jaką firmę reprezentuje sprzedawca. Reklamy firm energetycznych to rzadkość, w przeciwieństwie do reklam sieci komórkowych czy banków. W ich przypadku klient zna każdą markę, a co więcej – może się z nią identyfikować. Jeśli chodzi o dostawców prądu, nasza wiedza często ogranicza się do własnego dostawcy.

Sprzedaż a dystrybucja prądu

W Polsce jest pięciu największych dystrybutorów prądu: Podział ten ma związek z naszym miejscem zamieszkania. Dla południowej części kraju dystrybutor to Turon Dystrybucja, w północnej Polsce będzie to Energa Dystrybucja, na wschodzie i w centrum prąd dostarczy do naszych domów PGE Dystrybucja, natomiast za część zachodnią odpowiada Enea Operator. W przypadku OSD nie mamy do czynienia z zasadami konkurencji, inaczej liczba pętania kabli nad naszymi głowami byłaby trudna do obliczenia.

Czym inny jest jednak sprzedaż prądu, tutaj klient ma ostateczny głos i może wybrać dowolnego dostawcę energii elektrycznej praktycznie na terenie całego kraju.

Sprzedaż prądu jest usługą regulowaną odpowiednią umową, to dzięki niej dostarczana jest konkretna ilość prądu do naszego gospodarstwa domowego. Warto wiedzieć, że nawet jeśli zdecydujemy się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej, prąd popłynie siecią lokalnego dystrybutora, według podziału, o którym już wspominaliśmy.
Reasumując – nie możemy zmienić dystrybutora energii elektrycznej, ale do nas należy wybór sprzedawcy prądu. Jak wiadomo sprzedaż energii elektrycznej, jak każda inna odbywa się na zasadach komercyjnych, zatem cena za prąd będzie się różnić w zależności od oferty danej firmy.

Niewielka oszczędność to duży zysk – zmiana sprzedawcy prądu się opłaca!

W dobie internetu wystarczy kilka minut, by porównać oferty gigantów energetycznych lub sprawdzić oferty nowych firm przy pomocy porównywarki cen energii elektrycznej. Przykładowo, mieszkańcy Torunia mogą skorzystać z usług takich sprzedawców energii elektrycznej jak: Green Eniga, Multimedia, Plus, czy Duon.

Nawet jeśli dzięki zmianie dostawcy, miesięcznie w naszej kieszeni zostanie zaledwie kilkanaście złotych więcej, przez rok suma ta zmieni się w kwotę trzycyfrową, co będzie już realnie odczuwalnym zyskiem. Dodatkowo, jako nowi klienci często możemy liczyć na dodatkowe profity, np. pakiet medyczny, czy usługi elektryka zawarte w cenie. Jak widać, czasem warto otworzyć się na zmiany. Jeśli bez problemu zmieniamy bank lub przechodzimy do innej sieci komórkowej, może pora pomyśleć o zmianie sprzedawcy energii elektrycznej.