Kredyty gotówkowe drożeją

2018-01-03T10:15:16+00:00

Kredyty gotówkowe są najpopularniejszym produktem porównywanym w serwisie Płacę Mniej. Jak się okazuje, klienci bardzo często poszukują szybkiego sposobu finansowania mniejszych i większych zakupów, inwestycji itp.

Niestety jak wykazują nasze obserwacje, co raz więcej banków podwyższa ceny wysokość oprocentowania oraz prowizję, przez co kredyty konsumenckie drożeją.

Maksymalne oprocentowanie

Banki jako specyficzne instytucje finansowe ograniczone są w działaniu pewnymi zasadami. Jedną z nich jest restrykcja dotycząca maksymalnego oprocentowania kredytów, która została wprowadzona za sprawą tzw. ustawy antylichwiarskiej. Górną granicę ustala się na podstawie stopy lombardowej i wynosi jej czterokrotność czyli obecnie 20 %.
Tak wysokie oprocentowanie można bardzo często spotkać na kartach kredytowych. Ostatnio jednak również kredyty gotówkowe stają się coraz droższe. Średnia wysokość oprocentowania wśród porównywanych przez Płacę Mniej instytucji, dla kredytu gotówkowego (10 tys. zł, na okres 12 miesięcy) wynosi 13,3 %.

Inne koszty kredytu

Należy również pamiętać, że odsetki z oprocentowania nie są jedynym kosztem kredytu. Dodatkowe opłaty wiążą się z prowizją oraz ubezpieczeniem pożyczki. Prowizja wynosi zazwyczaj kilka procent od kwoty kredyty i naliczana jest jednorazowo, z kolei ubezpieczenie (może być obowiązkowe i opcjonalne) chroniąca pożyczkobiorcę przed skutkami zdarzeń tj. utrata pracy, zdrowia itp., również jest zazwyczaj stałą opłatą.

Jeśli potrzebujesz pieniędzy, a nie chcesz przepłacać – skorzystaj z naszej porównywarki i dowiedz się gdzie dostaniesz najtańszy kredyt gotówkowy.