Polacy nie są zwolennikami oszczędzania. Na zachodzie Europy sytuacja przedstawia się zdecydowanie lepiej. Oczywiście nasze zarobki odbiegają od standardów zachodnioeuropejskich i biedniejsze portfele na pewno są jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy.

Jednak nadal wielu z nas udaje się co miesiąc odłożyć trochę grosza traktując to jako zabezpieczenie na czarną godzinę. Pieniądze te bardzo często leżą bezczynnie na zwykłych rachunkach rozliczeniowo – oszczędnościowych, które nie są oprocentowane.

Dlaczego obecna sytuacja nie zachęca do oszczędzania?

Inflacja utrzymująca się na poziomie 2% i niskie stopy procentowe to nie najlepsze warunki dla odkładania pieniędzy na kontach oszczędnościowych. By zysk był zauważalny oprocentowanie powinno być większe niż wskaźnik inflacji. Wiemy, że banki proponują nam najczęściej rachunki maksymalnie do 1%.

Niskie stopy procentowe cieszą wszystkich posiadaczy kredytów, jednak osoby oszczędzające wręcz przeciwnie chciały by zmiany wysokości stóp procentowych. Na szczęście taki stan zwykle nie trwa zbyt długo i w każdej chwili Rada Polityki Pieniężnej może nas zaskoczyć zmianą na rynku usług bankowych poprzez ogłoszenie podwyżki stóp procentowych.

Konto oszczędnościowe i jego zalety:

  • Konto oszczędnościowe jest oprocentowane. Zdarzają się oferty banków, gdzie konta oszczędnościowe oprocentowane są nawet na 2,5%. Nawet jeśli bank wprowadza ograniczenie czasowe takiej oferty to warto z niej skorzystać.
  • Otwarcie i prowadzenie rachunku oszczędnościowego jest całkowicie darmowe w przeciwieństwie do wielu kont osobistych.
  • Na konto oszczędnościowe możemy wpłacać dowolną ilość pieniędzy. Nie mamy ustalonych wpłat minimalnych i maksymalnych jak często bywa w przypadku lokat bankowych. Jest to cenna zaleta dla osób, którym udało się zgromadzić sporą ilość oszczędności. Również ci, którzy powoli odkładają małe sumy będą zadowoleni, ponieważ mogą je przelewać kilka razy w miesiącu i powiększać tym samym swój kapitał.
  • Nasze środki finansowe nie są zamrożone jak w przypadku lokat, co oznacza, że mamy stały dostęp do swoich oszczędności. W razie nieprzewidzianych okoliczności mamy możliwość wypłaty pieniędzy w każdej chwili bez utraty zarobionych dotychczas odsetek. Pierwsza wypłata jest darmowa, za każdą kolejną zapłacimy prowizję w wysokości kilku złotych.
  • Nie ma żadnego problemu z otwarciem takiego rachunku. Sprawę załatwimy podczas jednej, krótkiej wizyty w wybranym oddziale banku lub jeśli chcemy możemy to zrobić sami w domu. Dzisiaj już każdy bank proponuje otwarcie rachunku oszczędnościowego online korzystając z bankowości internetowej.
  • Konto oszczędnościowe daje nam możliwość kontrolowania swoich pieniędzy. Na zwykłych rachunkach osobistych czasem ciężko rozdzielić to co jest potrzebne na bieżące wydatki domowe, a co jest wolną kwotą, z której w każdej chwili możemy skorzystać.

Dlaczego warto pomyśleć o koncie oszczędnościowym?

Wymienione zalety powinny być wystarczające by przekonać do nich tych, którzy ciągle zastanawiają się czy to na pewno dobry pomysł. Brak zaufania do banków nawet w dzisiejszych czasach jest powodem, dla którego unikamy takich produktów oszczędnościowych. Pamiętajmy, że oszczędności na koncie to nie tylko spokój i komfort psychiczny, że w razie gdy spotka nas nagłe zdarzenie będziemy mieć zasób gotówki pod ręką.

Nie będziemy musieli prosić rodziny o pożyczkę lub tracić płacąc spore koszty przy zaciągnięciu kredytów, pożyczek czy limitów na koncie. Każdy z nas może nauczyć się oszczędzania. Gdy wyrobimy sobie nawyk, to odkładanie pieniędzy wyda nam się proste i konieczne jednocześnie. Oszczędzanie pod poduszkę to nie najlepszy pomysł, nie tylko ze względu na ryzyko kradzieży czy pożaru, ale takie pieniądze nie przynoszą żadnego zysku i tracą na wartości. Konto oszczędnościowe gwarantuje bezpieczeństwo naszych pieniędzy. A każda nawet minimalna kwota zarobionych odsetek to dodatkowy impuls by zdecydować się na ulokowanie swoich środków finansowych na takim koncie.