Każdy z nas, prędzej czy później, stanie przed koniecznością wyboru rachunku osobistego. Mądry wybór pozwoli nam, nie tylko na oszczędzeniu na opatach dodatkowych, ale także na komforcie korzystania z usług danego banku. Warto spojrzeć na tę decyzję w szerszej perspektywie.

Konto bankowe – jak je wybrać?

Konto w banku to już nie tylko rachunek na który wpłacane jest nasze wynagrodzenie. Coraz częściej korzystamy za całego pakietu usług przygotowanych przez bank.

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić, to przeanalizowanie w jaki sposób będziemy wykorzystywać rachunek. Czy bardziej zależy nam na standardowej obsłudze w placówce banku czy też na dostępie do wszystkich funkcjonalności online. Pamiętajmy aby podczas porównywania ofert sprawdzić tabelę prowizji i opłat a szczególnie następującym punktom:

  1. Miesięczna opłata za prowadzenie konta – w większości przypadków prowadzenie konta jest bezwarunkowo darmowe. Zdarzają się jednak sytuacje kiedy musimy spełnić określone warunki aby nie ponosić opłaty.
  2. Miesięczna opłata za kartę – opłata ta może wynosić kilka złotych, ale wykonując określoną ilość transakcji bezgotówkowych w miesiącu możemy zostać z niej zwolnieni.
  3. Przelewy – zasadniczo darmowe przelewy w tej chwili są już standardem. To co bank może nam dodatkowo zaoferować, to kilka darmowych, ekspresowych przelewów w miesiącu.
  4. Wypłaty z bankomatów i ich lokalizacja – analizując oferty banków bez problemu znajdziemy ten, który oferuje darmowe wypłaty nie tylko ze swoich bankomatów. Dodatkowo coraz więcej banków w swojej ofercie ma darmowe wypłaty w zagranicznych bankomatach.
  5. Dostęp do konta online – czasy kiedy opłacanie rachunków na poczcie było standardem powoli odchodzą. Dostęp do środków na koncie online, możliwość dokonywania przelewów czy wnioskowania np. o limit w koncie to tylko podstawowe funkcjonalności z jakimi możemy się spotkać.
  6. Godziny wykonywania przelewów – banki mają różne godziny w których księgują przelewy przychodzące i wychodzące. Warto sprawdzić czy godziny sesji będą dla nas wygodne.
  7. Dodatkowe korzyści – banki chcąc przyciągnąć jak największą liczbę Klientów prześcigają się w promocjach. Ciekawym rozwiązaniem są bonusy za płacenie kartą oraz zniżki w określonych sklepach.

Dlaczego wybór konta jest tak ważny?

Wbrew pozorom wybór konta osobistego jest bardzo ważny. Po pierwsze dobrze przemyślana decyzja skutkuje niskimi opłatami i komfortem użytkowania. Po drugie zakładając konto zaczynamy tworzyć swoja historię kredytową. Wszystkie wpływy, oszczędności a także sposób w jaki wydajemy pieniądze będą zapisywane w systemie bankowym.

To przy koncie zazwyczaj mamy limit dodatkowej gotówki. Zazwyczaj małe kredyty konsumenckie są brane w tym samym banku, w którym posiadamy rachunek osobisty. Co więcej, starając się o kredyt hipoteczny dzięki stażowi w danym banku możemy negocjować lepsze warunki. Dlatego wybierając konto warto pomyśleć o tym jakie w przyszłości mogą być nasze potrzeby.