Zakup mieszkania lub domu to dla wielu z nas najważniejsza inwestycja w życiu. Jeśli nie mamy szans na to, by kupić go za gotówkę, decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Wybór ten powinien być przemyślany, ponieważ pożyczka hipoteczna to zobowiązanie na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Dziś podpowiemy Wam na co zwrócić uwagę porównując oferty różnych banków.

Zacznijmy od siebie, czyli zdolność kredytowa oraz wkład własny

Zanim pomyślimy o kredycie hipotecznym, powinniśmy oszacować swoją zdolność kredytową, to od niej będzie zależało,, czy kredytodawca w ogóle udzieli nam pożyczki. Dobrze jest tez przygotować sobie „grunt”, czyli zadbać o pozytywną historię kredytową oraz o fundusze, które przeznaczymy na wkład własny. Obecni minimalny nie może być on niższy niż 20% wartości nieruchomości. Wiadomo jednak, że im wkład własny będzie wyższy, tym lepiej. Wpłacenie większej kwoty na początek, zmniejszy bowiem ostateczny koszt kredytu hipotecznego. Jak widać, decyzja o zaciągnięciu kredytu nie powinna być podjęta pod wpływem chwili, warto przygotować się do niej dużo wcześniej, na przykład gromadząc oszczędności na poczet wkładu własnego.

Kredyt hipoteczny – gdzie szukać oszczędności?

Podstawowym kosztem kredytu, oprócz pożyczonej kwoty, są odsetki. Na ich wysokość mają wpływ dwa czynniki – wskaźnik WIBOR oraz marża banku. WIBOR ma charakter zmienny i zależny jest od wysokości stóp procentowych. O ile poziom tego wskaźnika nie jest zależny od nas, o tyle na wysokość marży możemy w pewien sposób wpłynąć. Tak jak wspominaliśmy – im wyższy wkład własny, tym niższa będzie marża. Niektóre banki są skłonne obniżyć wysokość marży, jeśli skorzystamy z innych produktów kredytodawcy, takich jak na przykład ubezpieczenie nieruchomości, czy rachunek osobisty.

Porównując oferty różnych banków, warto zwrócić uwagę na inne koszty kredytu hipotecznego, takie jak prowizje lub wycena nieruchomości. Nawet niewielkie różnice w tych opłatach mogą rzutować na całkowity koszt pożyczki. By przeanalizować propozycje różnych banków, nie musimy już godzinami wertować różnych stron internetowych. Porównywarki kredytów hipotecznych to bardzo przyjazne narzędzie, które zgromadzi i porówna praktycznie za nas oferty kilkudziesięciu banków. Oszczędzi nam to mnóstwo czasu i wysiłku.

Ustawa o kredycie hipotecznym – z myślą o kredytobiorcy

Zanim udamy się do banku, warto zapoznać się z ustawą o kredycie hipotecznym, która weszła w życie 22 lipca br. Dzięki ujednoliceniu procedur, zasady, na których kredyt hipoteczny będzie udzielany, będą się jeszcze bardziej czytelne.

Po pierwsze – na rozpatrzenie wniosku o przyznanie pożyczki mieszkaniowe kredytodawca będzie miał dwadzieścia jeden dni od momentu otrzymania dokumentu. Jeśli decyzja będzie negatywna, bank będzie musiał uzasadnić swoją decyzję na piśmie. W przypadku, kiedy to my postanowimy wycofać się z umowy kredytowej, mamy do tego prawo do 14 dni od momentu zawarcia umowy. Pewną nowością, która ułatwi porównanie ofert różnych banków, będzie jednolity formularz informacyjny. Do przygotowania takiego dokumentu dla potencjalnych klientów zostanie zobowiązany każdy kredytodawca. Dodatkowo – na banki zostanie nałożony obowiązek pełnego i jasnego przekazu w reklamie pożyczek.

Eksperci uważają, że ustawa o kredycie hipotecznym to – przede wszystkim – ukłon w stronę kredytobiorców. Wprowadzone zmiany sprawią, że zasady zaciągania kredytu hipotecznego staną się jeszcze bardziej przejrzyste.