Zarabiamy coraz więcej, naturalne jest więc, że część z naszych zarobków odkładamy. Jak jednak najefektywniej zarabiać na naszych oszczędnościach? Ciekawym rozwiązaniem jest lokata walutowa. W artykule podpowiadamy, jaki produkt będzie dla nas najbardziej korzystny.

Oprocentowanie depozytu

Jednym z najistotniejszych parametrów w przypadku deponowania pieniędzy jest ich oprocentowanie. To od tej wartości zależy, ile dokładnie zarobimy. A co wpływa na wysokość oprocentowania?

Wysokość oprocentowania lokaty walutowej zależy w głównej mierze od trzech czynników: czasu trwania, wysokości stóp procentowych oraz ryzyka inwestycji. Czas trwania depozytu omówiony jest w kolejnym punkcie. Stopy procentowe ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeśli są niskie, to produkty bankowe są niskooprocentowane (zarówno kredyty, jak i lokaty). Oczywiście jest też zależność odwrotna. Ryzyko inwestycji związane jest z prawdopodobieństwem, że inwestor otrzyma zwrot włożonego kapitału. Jeśli ryzyko jest wysokie, to do zainwestowania zachęca potencjalny wysoki zysk. Im oferta jest bezpieczniejsza, tym oprocentowanie jest niższe.

Lokaty są jednym z produktów, przy których mamy pewność, że nasz kapitał w pełni odzyskamy. Dlatego też ich oprocentowanie nie jest wysokie, ale za to w pełni stabilne. Nawet jeśli wycofamy depozyt przed określonym czasem, to mamy gwarancję zwrotu kwoty, jaką na lokatę włożyliśmy.

Czas trwania lokaty walutowej

Bardzo ważne jest właściwe dobranie czasu trwania naszego depozytu. Na rynku mamy dostępnych wiele ofert: od kilkudniowych po nawet roczne. Im dłuższy czas trwania, tym najczęściej wyższe oprocentowanie naszej lokaty walutowej.

Kiedy zdecydujemy się jednak na zbyt długie zamrożenie środków, to możemy utracić nasz zysk. Dzieje się tak, gdy potrzebujemy pieniędzy na inny cel i je wypłacamy przed końcem trwania umowy. Ponieważ nie doszło do kapitalizacji odsetek, to w zasadzie nic na lokacie walutowej w takim przypadku nie zarobimy.

Składając depozyt terminowy musimy więc starannie wyważyć jego dwa podstawowe parametry: czas trwania i oprocentowanie. Warto skorzystać z gotowych narzędzi i zerknąć na ranking lokat walutowych.

Decydując się na lokatę walutową nie można zapomnieć o jeszcze jednym parametrze, na który należy zwrócić uwagę. O nim piszemy w kolejnym punkcie.

Kursy walut a lokaty walutowe

Dlaczego kursy walut są takie ważne? Zacznijmy od tego, że wiele osób zakłada lokaty walutowe, gdy ma oszczędności w euro czy funtach brytyjskich po pracy zagranicą. Z powodu mocnej złotówki przewalutowanie środków jest w danym momencie nieopłacalne i lepiej jest to przeczekać. Tutaj z pomocą przychodzą oczywiście lokaty walutowe – nie dość, że i tak musimy poczekać, to jeszcze na tym zarabiamy.

Kursy walut są ważne również dla tych, którzy skupują obce waluty, gdy te są słabe, z zamiarem późniejszej odsprzedaży. Tu również depozyty walutowe przynoszą podwójną korzyść. Pozwalają na uzyskanie zysku w czasie, kiedy pieniadze i tak by czekały na umocnienie się danej waluty względem złotówki.

Promocje dla nowych środków

Często najkorzystniejsze oferty skierowane są do osób, które pierwszy raz będą korzystały z lokaty walutowej w danym banku. Dlatego też warto śledzić promocje bankowe. Przecież skoro możemy zarobić więcej, nie wkładając w to praktycznie żadnego wysiłku, to czemu nie?

Różnice między oprocentowaniem ofert promocyjnych a standardowych mogą wynosić nawet 1%! W przypadku lokat to naprawde dużo. A im więcej mamy oszczędności w danej walucie, tym większe możemy odnieść korzyści – ponieważ 1% z 500 to 5, ale z 5000 to już 50.

Jak widać, wcale nie jest tak trudno wybrać najkorzystniejszą ofertę depozytu walutowego. Tym bardziej, że możemy wspomóc się takimi narzędziami jak ranking lokat walutowych. Im więcej uda się nam zaoszczędzić, tym mamy większe poczucie bezpieczeństwa – możemy pokryć pilne wydatki lub zabezpieczyć swoją przyszłość.