Wypełniając wniosek o świadczenie emerytalne musimy podjąć decyzję w jaki sposób będzie ono wypłacane. Ustawodawca przewiduje, że możemy otrzymywać pieniądze przelewem na konto lub do rąk własnych, za pośrednictwem poczty, lub innych osób prawnych upoważnionych do prowadzenia działalności w zakresie doręczania świadczeń.

Emerytura na konto

Według danych prawie 2/3 wszystkich świadczeń ZUS przelewa na konto. Rozwiązanie to ma swoje wady i zalety. Decydując się na wypłatę środków za pomocą banku mamy pewność, że pieniądze zawsze będziemy mieli na czas. Pozwala nam to także na swobodniejsze dysponowanie środkami, ponieważ zawsze możemy podjąć gotówkę w bankomacie lub placówce banku.

Może okazać się ważne zwłaszcza, jeżeli dzień wypłaty przypadnie podczas wyjazdu na wakacje. Istotny, w trakcie podejmowania decyzji, może okazać się fakt, iż w razie włamania nie zostanie nam skradziona cała kwota, a tylko to co mamy w domu. Emeryci aktywni w Internecie docenią również możliwość wykonywania przelewów za pomocą bankowości internetowej. Zaoszczędzą w ten sposób nie tylko czas ale także pieniądze (przelewy online w większości banków są bezpłatne).

Podstawową wadą otrzymywania emerytury na konto są opłaty, jakie musimy zapłacić bankowi za prowadzenie rachunku, wypłaty z bankomatów czy przelewy. Dlatego warto zapoznać się z ofertą kilku banków aby wybrać niekorzystniejszą opcje. Niektóre banki mają specjalną ofertę dla seniorów, gdzie po spełnieniu określonych warunków konto będzie darmowe.

Emerytura do domu

Emeryci, którzy nie chcą otrzymywać pieniędzy na konto mogą odbierać świadczenie do rąk własnych. Może okazać się to jedyne wyjście dla osób, które np. mieszkają na wsi i mają kilkanaście kilometrów do najbliższego banku. Co więcej wielu seniorów uważa, że w ten sposób łatwiej jest im kontrolować wydatki a korzystanie z karty bankomatowej bywa problematyczne. Plusem jest to, że otrzymując emeryturę do ręki ominiemy kolejki w banku czy przy bankomacie. Dla osób starszych z problemami zdrowotnymi jest to niezwykle ważny aspekt.

Pamiętajmy jednak, że emerytura wysyłana przekazem pocztowym przez ZUS może przyjść do nas spóźniona z przyczyn od nas niezależnych (np. strajk pracowników poczty). Mogą się zdarzyć też takie sytuacje, że nie będzie nas w domu kiedy listonosz przyniesie pieniądze. Zmuszenie będziemy wówczas odebrać świadczenie na poczcie.

Zmiana formy otrzymywania emerytury

Pamiętajmy, że w każdej chwili mamy prawo zmienić wstępną deklaracje dotyczącą sposobu wypłaty emerytury. Jeżeli zdecydujemy, że konto bankowo nie jest dla nas i wolimy otrzymywać pieniądze do rąk własnych, należy udać się do ZUS-u i wypełnić wniosek dostępny w placówce. Identycznie trzeba postąpić w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania (o ile otrzymujemy emeryturę do domu) dzięki czemu nasze pieniądze nie trafią do osoby nieupoważnionej.

Pamiętajmy, że sposób otrzymywania emerytury zależy tylko i wyłącznie od seniora. Dla jednych wygodne jest otrzymywanie pieniędzy na konto z kolei drudzy wolą otrzymywać świadczenie do rąk własnych. Najważniejsze aby było to dla nas wygodne i nie sprawiało kłopotów.