W poprzednim roku zostało udzielonych ponad 190 tysięcy kredytów hipotecznych na łączną kwotę ponad 44 miliardów złotych. Według Związku Banków Polskich jest to najwyższy wynik od 6 lat. Sprawdziliśmy co wpłynęło na tak duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi.

Wpływ MdM na ilość udzielonych kredytów hipotecznych

Początek roku 2017 był rekordowy jeżeli chodzi o ilość udzielonych kredytów hipotecznych. Zdecydowany wpływ na to miało uruchomienie kolejnej transzy dopłat z programu Mieszkanie dla Młodych. Polacy ruszyli po kredyty z dofinansowaniem z budżetu państwa. W ciągu miesiąca banki zostały zalane wnioskami i środki z MdM zostały wyczerpane. W raporcie AMRON-SARFiN podsumowano wyniki programu „Mieszkanie dla młodych”. W I kwartale 2017 roku zaakceptowano 18 098 wniosków o dopłatę na kwotę dofinansowania 511,5 mln zł. Co ciekawe zobowiązania z dofinansowaniem stanowiły 29,64 proc. liczby oraz 22,63 proc. wartości nowo podpisanych umów o kredyt w okresie od stycznia do marca bieżącego roku.

Sytuacja gospodarcza w kraju

Program MdM to nie jedyny powód, który skłonił Polaków do większego zainteresowania zakupem nieruchomości. Bardzo niskie oprocentowanie na lokatach zmusiły do poszukiwań alternatywnych sposobów inwestowania pieniędzy. W związku z tym, że mamy wciąż do czynienia z niedoborem mieszkań na wynajem wydaje się to rozsądnym posunięciem. Pamiętajmy także, że od 2017 roku wkład własny jakim musimy dysponować aby został nam udzielony kredyt to aż 20 proc. Dla wielu osób jest to nieosiągalna kwota, dlatego specjaliści prognozują, że ilość osób decydujących się na najem będzie rosła.

Co ciekawe, z roku na rok rośnie zainteresowanie nieruchomościami w stanie deweloperskim. Spowodowane jest to z pewnością dwoma czynnikami. Po pierwsze bardzo niskie stopy procentowe dzięki, którym kredyty hipoteczne są rekordowo tanie. Po drugie spadek bezrobocia i wzrost zarobków. Zdecydowanie są to korzystne okoliczności aby podjąć decyzję o zakupie mieszkania na kredyt. Należy jednak pamiętać, że gospodarka jest cykliczna i po wzroście zawsze następuje spadek. Dodatkowo od kilku miesięcy mówi się o konieczności podniesienia stóp procentowych ponieważ przekłada się to na rosnącą inflację.

Poprawiła się także sytuacja ekonomiczna rodzin z dziećmi dzięki rządowemu programowi 500+. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które mają większą ilość dzieci. Dzięki dodatkowym środkom mogą sobie pozwolić nie tylko na wakacje czy nowy samochód, ale także na zgromadzenie wkładu własnego.

Czy w 2018 roku możemy spodziewać się kolejnego rekordu?

Trudno w tym momencie o jednoznaczną odpowiedź. Początek roku był dobry zarówno dla banków jak i deweloperów, ponieważ została uruchomiona ostatnia pula programu Mieszkanie dla Młodych. Wbrew prognozom stopa procentowa nie została podniesiona, co skutkuje nadal tanimi kredytami hipotecznymi. Niestety, taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie, dlatego wiele osób planujących zakup nieruchomości nadal się waha obawiając się nagłego wzrostu miesięcznych rat.