Masz pytania o to, jak wygląda procedura wzięcia kredytu hipotecznego w banku? Odpowiadamy na nie.

Jak długi może być okres spłaty należności za kredyt hipoteczny?

Dużo zależy zarówno od banku, jak i od nas samych. Możemy z własnej woli zapragnąć, by całkowita spłata należności za kredyt hipoteczny nastąpiła w ciągu pięciu lat, od momentu zaciągnięcia kredytu. Obecnie najdłuższym okresem, jaki przyznaje bank kredyt hipoteczny oferuje na czas 50 lat.

W jakiej walucie możemy brać kredyty hipoteczne? Czy waluta ma znaczenie?

Kredyty hipoteczne mogą zostać zawarte w różnego rodzaju walutach. Polacy najczęściej wybierają kredyty w złotówkach, aczkolwiek zdarzają się również kredyty hipoteczne zaciągane w Euro, czy dolarach.

Jakie różnice zachodzą pomiędzy kredytem hipotecznym zaciągniętym w złotówkach a w Euro?
Stałej stopy procentowej, gdy bierzesz kredyt bank hipoteczny niestety nie gwarantuje. Oprocentowanie jakie będzie miał Twój kredyt mieszkaniowy będzie zmienne. Jego wysokość w zależności od waluty, w jakiej był pobierany, będzie dyktowana przez jedną ze stóp procentowych:

  • WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate),
  • EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate),
  • LIBOR (London Interbank Offered Rate).

Czym charakteryzują się WIBOR, EURIBOR I LIBOR?

WIBOR – codziennie o godzinie 11.00 jest ustalana jego wysokość, która mówi o obecnym oprocentowaniu jakim będą objęte pożyczki na polskim rynku międzybankowym.
EURIBOR – jest stopą procentową kredytów w strefie euro
LIBOR – jest stopą procentową kredytów, które są oferowane na rynku międzybankowym w Londynie.

W jakiej walucie najlepiej wziąć kredyt?

Gdy udzielany jest Ci przez bank kredyt hipoteczny, nie jest łatwo przewidzieć jak w przyszłości będą wyglądały warunki ekonomiczne w poszczególnych krajach. Jedyną alternatywą jest ciągła obserwacja wysokości oprocentowania w, którymś z banków. Możesz porównać również różnice, jakie są przy spłatach kredytu już w dniu dzisiejszym. Wykorzystaj „kredyt mieszkaniowy kalkulator” i zobacz, gdzie czeka na Ciebie najlepsza oferta. Może to będzie mBank, Bank Pekao BP, ING Bank? Sam zobacz.